Amikor beköszönt a hűvös, szeles idő, semmi sem esik jobban, mint beleburkolózni egy meleg, saját készítésű sálba. Idén ősszel pedig különleges örömet okozott, hogy elkészítettem egy színes, vastag fonalból kötött sálat, hozzá illő fülvédővel – mert számomra a fülvédő praktikusabb és kényelmesebb, mint a sapka. Ahogy téliesedik az idő, elő is vettem ezt a kedvenc darabomat, és most megosztom az elkészítésének lépéseit, hátha más is kedvet kap hozzá.
Ez a projekt kezdőknek is ideális: a vastag fonalnak köszönhetően gyorsan haladsz, hamar kézzelfogható a sikerélmény, és a színek váltakozása izgalmassá, játékossá teszi a munkát. Az eredmény pedig egy puha, hosszú sál és egy fülvédő, ami egyszerre meleg, divatos és rendkívül vidám hangulatú!
Anyagok, amire szükséged lesz:
- 2 motring vastag, Funk Katia színes fonal (10 dkg /gombolyag, color-71)– én egy lila, piros, narancs, rózsaszín és bordó színű fonalat választottam, ami igazán vidám, mégis meleg árnyalatokat hoz a téli szettbe.
- Vastag kötőtű – a vastag fonalhoz érdemes nagyobb méretű kötőtűt használni, én 7 –es tűvel kötöttem, így igazán puha és ruganyos lesz a végeredmény.
- Olló és tű a szálak eldolgozásához és a fülvédő összevarrásához.
A sál elkészítése
- Kezdés: Számolj ki egy olyan kezdő sort, ami elegendő szélességű egy kellemesen vastag sálhoz. Én körülbelül 20 szemet vettem fel, de ezt természetesen az egyéni ízlésedhez és a fonal vastagságához igazíthatod.
- Minta: A sálat lusta kötéssel készítettem, ami talán a legegyszerűbb kezdők számára. Minden sorban, minden szemet simán kötünk le. A sál mindkét oldalán egyforma mintázatot ad. Az előnye, hogy így a vastag fonal textúrája igazán érvényesül, és a különböző színek váltakozása szép, folyamatos átmeneteket ad a kötés során.
- Haladás: Az egyenletes színek és a vastag fonal miatt gyorsan növekszik a sál, így hamar meglátod az eredményt. A hosszúságot tetszés szerint szabhatod meg – én egy igazán hosszú sálat készítettem, amit többször is körbe tudok tekerni a nyakamon, így rendkívül meleg és puha.
- Befejezés: Amikor elérted a kívánt hosszúságot, zárd le a sort, láncold le a szemeket és dolgozd el a kilógó szálakat. A vastag fonal miatt ez különösen egyszerű, és a nagy szemek gyorsan átláthatóvá teszik a munkát.
A fülvédő elkészítése
- Kezdés: Ehhez egy kisebb, keskenyebb sávot kötünk, én 20 szemet vettem fel, hogy félbehajtva kényelmesen illeszkedjen a homlokra és a fülekre. Ebből kötöttem egy akkora darabot, hogy nekem jól simuljon a fejemre. Ha a sálat előbb megkötöd, akkor abból le tudod mérni, hogy neked milyen hosszúság kell belőle.
- Kötés: Szintén lustakötéssel haladj, ezáltal a fülvédő rugalmas lesz, és szépen illeszkedik. Kösd addig, amíg a fülvédő hossza elég hosszú lesz ahhoz, hogy kényelmesen körbeérje a fejedet.
- Összeállítás: Amikor elkészültél, varrd össze a két végét. Én úgy fogtam össze, hogy csvart legyen és ez lett a fülvédő eleje. Készítheted úgy is, hogy a végét egymáshoz varrod, ez lesz a hátsó része közepe és az eleje közepét elöl összehúzod, majd dolgozd el a szálakat. Ha szeretnéd, adhatsz hozzá egy kis pluszt, például egy masnit vagy egy pom-pomot, amitől még különlegesebb lesz.
Miért ajánlom ezt a szettet?
Ezek a darabok nemcsak funkcionálisak, hanem igazi színfoltot hoznak a téli napokba. A vastag fonal és a meleg színek kombinációja vidámságot és energiát sugároz, ami a borús időben különösen jól esik. Mivel gyorsan elkészül, kezdőknek is ideális, akik most ismerkednek a kötés világával, hiszen hamar látványos eredményt lehet elérni.
Ez a fonal nagyon sok színösszeállításban megtalálható, így bármilyen színű télikabátod van, találni fogsz kedvedre valót hozzá.
Próbáld ki te is, és alkoss valami igazán egyedit és személyeset a saját téli ruhatáradba! A kézzel készített dolgok mindig különlegesek, és amikor hordod, garantáltan mosolyt csal majd az arcodra.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.