Sziasztok, kedves kötőtársak! 😊
Ma egy különleges projektről szeretnék mesélni nektek, ami nemcsak gyönyörű, hanem szinte a semmiből született – vagyis a fonalas kosaram alján lapuló maradékokból! Ha te is hajlamos vagy minden apró gombolyagot megőrizni azzal a gondolattal, hogy "jó lesz ez még valamire", akkor ez a bejegyzés neked szól!
Hogyan kezdődött a cikk-cakk nyári felső története?
Egy téli délutánon elővettem a fonalas kosaramat, és elkezdtem válogatni. Csodás színek kerültek elő: mályva, levendula, türkiz, napsárga… mind más projektekből maradtak. Nem volt belőlük túl sok, de épp elegendő ahhoz, hogy egy könnyed, nyári felsőt álmodjak belőlük.
Azt szerettem volna, hogy az egyes színek szépen elkülönüljenek, ezért fehérrel választottam el őket, lustakötéssel, ami kis pihenőt ad a szemnek a vibráló színek között. A fő mintát egy egyszerű, de látványos cikk-cakk lyukacsos minta adja – így a felső légiesen könnyű lett, tökéletes a hűvösebb nyári napokra!
Köss velem! 🧶 – A cikk-cakk mintás nyári felső leírása
Hozzávalók:
- Kb. 25 dkg különböző színű pamutfonal (azonos vastagságúak)Az enyém pontosan 23 dlg volt.
- Fehér pamutfonal a szeparáláshoz
- 4 mm-es kötőtű
- Mérőszalag, olló, tű az összevarráshoz
- papír szabásminta
Minta:
🔹 Alapminta – 12 szem
A piros kereten belül ismételjük a mintázatot.
-” X” fordított szem,
- „ I” sima szemeket
- „O” ráhajtást jelöl
- 3-as fogyasztás a mintázat közepén: 3 szemet összekötünk: a középső szemet leemeljük a munka elé, a másik két szemet simán összekötjük, majd a leemelt szemen áthúzzuk.
12-vel osztható szemszámon dolgozunk ezzel a mintával + 2 szélszem.
A passzé rész lusta kötés: minden sorban, minden szem sima szemmel van lekötve.
A színén az első szemet leemeljük, az utolsó szemet simán lekötjük.
A páros sorokat fedetten kötjük, ahogy látszódik, a ráhajtás fordítottan legyen lekötve.simán összekötjük, majd a leemelt szemen áthúzzuk
🔸 Minden színes csík után 4 sor fehér lustakötést kötöttem (minden sorban sima szemekkel).
![]() |
![]() |
🔹 A felső elkészítése:
Célszerű a munka megkezdése előtt egy papír mintát készíteni, amihez kötés közben a darabokat odamérhetjük, nagy segítség a fogyasztások kialakításánál is.
Pulóverem méretei:
-Szélesség csb és mell: 44 cm
-Hosszúság: 64 cm
-Magasság a hónaljig: 40 cm
Eleje nyakkivágás 54 cm-nél kezdődik.
-Nyakkivágés szélessége: 15 cm. Háta nyakkivágás mélysége 3 cm.
-Vállszélesség a szegéssel együtt 16 cm.
4-es tűvel 99 szemre kezdtem és a fenti méretekkel dolgoztam. Az eleje és háta darajait egymáshoz varrtam, majd a karkör szemeit felszedve lustakötéssel 3, 5 tűvel 2 cm-t kötöttem.
A nyakkör szemeit 3, 5 kötőtűre szedve körbe lusta kötéssel kötöttem, az eleje sarkokban 3-3 szemből egy szemet készítettem. Hármas fogyasztás.
Viseld és élvezd a nyár könnyedségét! 🌸
Amikor elkészült, felpróbáltam, és rögtön tudtam: ez a felső tökéletes lesz a nyári estékhez, könnyű szoknyával vagy hosszabbra kötve, akár egy strandruhára felkapva. A lyukacsos minta épp annyira szellős, hogy ne legyen meleg, de mégis elegáns hatást kelt.
💡 Tipp: Ha szereted a boho-stílust, próbáld ki rojtokkal a szegélyen!
Imádom, hogy egy egyszerű ötletből ilyen különleges darab született, és remélem, hogy ti is inspirációt kaptok hozzá! Ha elkészítitek, osszátok meg velem – szívesen látom a ti csodás alkotásaitokat is! 💕
Kötőtűt a kézbe, és élvezzétek a kreatív pillanatokat!
Szeretettel,
AranyKarika🧶💛
📸 Nézd meg a videót is!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.