„A történelem a gyökér, a múlt a fa, mi annak csupán
vékony ágai lehetünk.”,
2009 nyarán, olyan élményben volt részem, amire soha életemben nem gondoltam. Fiammal együtt eljutottunk az utolsó bakonyi szűrszabó mesterhez, a Bakonyjákón élő Zalai Károlyhoz.
Belépve a Bakonyjákói ház udvarára, szinte egy falumúzeumi portán találtuk magunkat. Károly bácsi örömmel, szeretettel invitált beljebb minket.
A tisztaszobában, semmi modern, mai árucikk nem volt, annál inkább, múltat idéző tárgyak: fokosok, érmék, karikás ostorok, oklevelek, pisztolyok, suba…A sarokban egy múlt századbeli szűr. Hatalmas érték kellős közepén álltunk, lenyűgözve.
Károly bácsi ebben a szobában rendezte be a Bakonyi betyármúzeumot.
Elmondása szerint, vágya az volt, hogy megnyithasson itt egy panoptikumot, a híres betyárokról, Milfajt Ferkóról, Sobri Jóskáról , Mógor Jancsiról .. Látva gyermeki kíváncsiságunkat, élvezetes mesélésbe fogott a hírhedt betyárok életéről, szokásairól, tetteiről.
Egy hétig figyelhettük a kitartó alkotó munkát. Női szabó lévén, kíváncsi voltam minden apró mozzanatra. Néprajz szakos hallgató fiam, nála tölthette nyári gyakorlatát, figyelhette a mester öltéstechnikáját, készítette vele a szűr szabásmintáját s rögzítette Károly bácsi hangját, miközben mesélte regénybe illő életének történetét, kitartó küzdelmét a cifraszűr hungarikummá nyilvánításáért, ami sajnos a mai napig nem történt meg….
Minden erejével és energiájával igyekezett tudásának legjavát átadni e rövid idő alatt.
( utólagos frissítés: 2019 novemberében történt meg a cifraszűr hungaricummá nyilvánítása )
Mivel egy cifraszűr elkészítése 240 órát is eltart, a gazdag motívumvilág mélyebb megismerésére sajnos nem volt már időnk, így abban maradtunk, hogy idén nyáron ott folytatjuk, ahol abbahagytuk….
Sajnos, a megbeszélt folytatásra már nem kerülhet sor ...
Megrendülten vettük tudomásul a hírt, Károly bácsi 2010.február 2.-án elhunyt. Emlékét tisztelettel megőrizzük.
Nyugodjék békében.
„A népemet, a bakonyi ember emlékét tisztelem – azzal, hogy csak úgy akármire nem veszem fel a szűrt. Nézzenek bár hülyének az emberek, egyszer majd ők is rádöbbennek arra, amit én már tudok, s tudnak a gyerekeim is: a történelem a gyökér, a múlt a fa, mi annak csupán vékony ágai lehetünk.”,
Történelmünk emlékeit, az utolsó bakonyi szűrszabó remekműveit, referenciamunkáit őrzik:
-A II. János Pál pápa Őszentségének készült emlékszűr
-A Gróf Habsburg Ottónak készült szűr
-A Mádl Ferencnek készült szűr
-A Gróf Boks Árpádnak készült szűr
- Sümegi Ferences Rendháznak készült, a szűzanyának szentelt, szűrt
-A 15 milliós magyarságért készített emlékszűrt, melyet Erdő Péter hercegprímás szentelt fel, s melyet az Esztergomi Bazilikában őriznek
- Pápai Kastélymúzeumban látható szűrt
-Vagy éppen a Tokiói Magyar Intézetben látható szűrt
Válogatás Károly bácsi által készített cifraszűrökből:
Dr. Papp Lajos professzor átveszi Zalai Károlytól a neki készített bakonyi cifraszűrt, 2009 áprilisban
Bakonyi rátétes és hímzett cifraszűr gallér részlet
Bakonyi rátétes és hímzett cifraszűr háta részlet
Bakonyi rátétes és hímzett szűr eleje
Bakonyi rátétes és hímzett szűr eleje, aszaj részlet
Leánykérő bakonyi cifraszűr
Dabronykai cifraszűr
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.